niedziela, 31 grudnia 2017

Którędy do gwiazd? - recenzja Weroniki z VI b

   
     Chcę Wam polecić książkę pt.: "Którędy do gwiazd?" Anny Czerwińskiej-Rydel. Akcja toczy się za panowania Jana III Sobieskiego w Gdańsku, trzy tygodnie po śmierci Jana Heweliusza (28 stycznia 1687 r.). Narratorem jest Elżbieta Heweliusz, druga żona astronoma. Dzięki temu małżeństwu, Elżbieta mogła rozwijać swoje zainteresowania nauką, co w tamtych czasach uchodziło za zajęcie męskie i niegodne kobiety.

    Elżbieta po śmierci męża porządkuje jego dokumenty i znajduje różne pamiątki, które wywołują wspomnienia. Elżbieta kontynuuje dzieło męża, publikując książki, które przedstawiają pracę  Jana Heweliusza, jego życie wśród mieszkańców Gdańska, odkrycia i dokonania astronomiczne. Z książki możemy dowiedzieć się, jak w tamtych czasach nazywane były kobiety wykształcone i jak je traktowano. Także możemy poznać używane wówczas przyrządy do pomiarów ciał niebieskich, np.: lunety, teleskopy, kwadranty, sekstandy, oktandy.

     Gdy Elżbieta poślubiła Jana, miała 16 lat. On był już 52-letnim wdowcem. Ich małżeństwo trwało 24 lata. Mieli trzy córki: Katarzynę, Juliannę i Florę oraz pierworodnego syna Adeodatusa, który bardzo wcześnie umiarł na dżumę, "leczony" przez ówczesną znachorkę przy pomocy ziół z grzebienia koguta. Rodzice dotkliwie przeżyli śmierć syna.

Jan Heweliusz, portret pędzla Daniela Schultza

                                Gdańsk, obserwatorium Jana Heweliusza na dachu kamienicy

    Lektura nie jest długa, czyta się szybko. Dodatkową atrakcją są bogate ilustracje pani  Marty Ignerskiej. Według mnie warto poświęcić jej trochę czasu.
                                                            Autorka recenzji: Weronika Latos, kl. 6b

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz