wtorek, 21 lutego 2017

XVIII Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Na co dzień – często nie zdając sobie z tego sprawy – popełniamy podczas mówienia różnorodne błędy językowe. Oto niektóre z nich:
MówimyPowinniśmy mówić
garkigarnki
włanczaćwłączać
tą książkętę książkę
proszę paniproszę panią
coś tam piszecoś tam jest napisane
w każdym bądź raziew każdym razie
poszłem, weszłemposzedłem, wszedłem
Popełniamy szereg błędów także podczas pisania. Coraz mniej uwagi poświęcamy ortografii, a interpunkcja to przez wielu dziedzina w ogóle pomijana. Mimo że mamy dziś ułatwiony dostęp do słowników ortograficznych poprzez portale internetowe, to mało kto z nich korzysta, a jeszcze mniej sięga do papierowych wersji słowników. Badania prowadzone w tym obszarze stwierdzają, że dopiero w szkole średniej młodzież przykłada większą wagę do poprawnej pisowni. Czy to jednak będzie nawykiem? Wiele zależy od nas samych. Od naszego chcenia lub niechcenia. Od tego czy posługiwanie się poprawną polszczyzną stanowi dla nas wartość, czy też jest to nam obojętne.
Dziś – 21 lutego 2017 roku – obchodzimy XVIII Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla upamiętnienia wydarzenia jakie miało miejsce w Bangladeszu w 1952 roku. Wtedy to kilku studentów uniwersytetu zginęło podczas demonstracji, ponieważ domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego (językiem tym posługuje się ok. 180 milionów ludzi w Bangladeszu i Indiach). Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dorobku kulturowego ludzkości, ma budować szacunek dla języków narodowych.
Dzisiaj prezydent Polski Andrzej Duda wraz  z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w czasie gali z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego ogłosili, że tegoroczną lekturą Narodowego Czytania będzie „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz