niedziela, 29 września 2019

Vademecum pisarza "Alchemia słowa"

Zacznijmy od wyjaśnienia słowa: vademecum.

- pochodzi z języka łacińskiego,
- wypowiadamy je jako: wademekum,
- znaczenie słowa:  to książka, poradnik zawierający podstawowe wiadomości na jakiś temat, np.  wędkarstwa, pszczelarstwa, itp.

Chciałabym przedstawić Czytaczom szczególne vademecum, którego autorem jest Jan Parandowski, znany głównie uczniom klas piątych, za pośrednictwem Mitologii, gdzie przedstawił wiele mitów związanych z pradawną Grecją i Rzymem. Pisarz jest  także autorem mniej znanej, ale bardzo cennej książki pt. Alchemia słowa.
 Dzieło jest podstawową lekturą wszystkich piszących, zarówno początkujących jak i zaawansowanych miłośników pisania.
To vademecum pisania i pisarstwa.  Autor poszukuje w nim odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego ktoś zostaje pisarzem? Gdzie się kształcą pisarze i poeci? Skąd czerpią inspiracje i siły do pisania swoich książek? Czy ciekawsze książki piszą biedacy, czy bogaci?
Na takie i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w Alchemii słowa, którą polecam tym, którzy lubią "bawić się" słowem, dla których słowo jest ważne; którzy potrafią oglądać słowa z wielu punktów widzenia, odniesienia; potrafią dostrzec ich koloryt i wykorzystać go przy budowaniu zdań, a przy ich pomocy różnorodnych tekstów, które wzbudzają zainteresowanie czytelników. Jan Parandowski poświęcił Alchemii wiele lat swojego życia. W przedmowie do książki pisze: "Alchemia słowa ma za cel wprowadzić ludzi obcujących z książką w proces jej powstawania, w różnorakie sprawy życia i twórczości pisarza, o jakich może nikt nie pomyśli biorąc do ręki jego dzieło".


Pierwsze wydanie książki miało miejsce w Warszawie w 1951. O tym jak dużym cieszyła się powodzeniem świadczy fakt, że już w 1986 roku było jej szóste wydanie w nakładzie 100 320 egzemplarzy. Jestem zresztą szczęśliwą jej posiadaczką. Cena jednego egzemplarza wynosiła wówczas 140 zł :-)
Polecam lekturę tego arcydzieła. Nie należy ona do łatwych książek. Wymaga skupienia i czasu, częstego powracania do mniej jasnych zdań i namyśleń nad fragmentami, przy których czytaniu nie skupiliśmy swojej uwagi dostatecznie. Dla mnie jest jedną z tak zwanych książek życia. Polecam do przeczytania - jeśli nie teraz - to w przyszłości.

BTK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz