środa, 5 kwietnia 2017

Po raz 50 obchodziliśmy 2 kwietnia br. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten został ustanowiony nieprzypadkowo. 2 kwietnia 1805 roku urodził się znany wszystkim baśniopisarz - Hans Chrystian Andersen.
Jego baśnie raz przeczytane w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez cale dorosłe życie.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to wspaniała okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Ma im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym. 

Z tej okazji wiele bibliotek, domów kultury i teatrów przygotowuje imprezy promujące literaturę dla najmłodszych. 


Każdorazowo święto jest obchodzone pod innym hasłem, jak też organizuje je inne państwo. Nasz kraj miał ten zaszczyt w 1979 roku. 

Ciekawostką jest, że w Czechach, które w ubiegłym roku były organizatorem „Międzynarodowego dnia Książki dla Dzieci” narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Stało się to kilka lat temu w małej bibliotece, gdzie bibliotekarka wieczorami czytała najmłodszym. Obecnie tą niezwykłą noc spędzają dzieci w bibliotekach czytając i słuchając bajki a impreza rozrasta się na inne kraje. 

W Polsce w celu zachęcenia rodziców do czytania książek swoim dzieciom od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadomienie ludziom, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. 
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Natomiast czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. 



Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.




Z lewej pomnik Hansa Chrystiana Andersena w Nowym Jorku.





Źródło artykułu: http://www.pino.pl/article-view/id,2941,type,1,t,miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz