niedziela, 31 grudnia 2017

Którędy do gwiazd? - recenzja Weroniki z VI b

   
     Chcę Wam polecić książkę pt.: "Którędy do gwiazd?" Anny Czerwińskiej-Rydel. Akcja toczy się za panowania Jana III Sobieskiego w Gdańsku, trzy tygodnie po śmierci Jana Heweliusza (28 stycznia 1687 r.). Narratorem jest Elżbieta Heweliusz, druga żona astronoma. Dzięki temu małżeństwu, Elżbieta mogła rozwijać swoje zainteresowania nauką, co w tamtych czasach uchodziło za zajęcie męskie i niegodne kobiety.

    Elżbieta po śmierci męża porządkuje jego dokumenty i znajduje różne pamiątki, które wywołują wspomnienia. Elżbieta kontynuuje dzieło męża, publikując książki, które przedstawiają pracę  Jana Heweliusza, jego życie wśród mieszkańców Gdańska, odkrycia i dokonania astronomiczne. Z książki możemy dowiedzieć się, jak w tamtych czasach nazywane były kobiety wykształcone i jak je traktowano. Także możemy poznać używane wówczas przyrządy do pomiarów ciał niebieskich, np.: lunety, teleskopy, kwadranty, sekstandy, oktandy.

sobota, 26 sierpnia 2017

Przygody Pana Samochodzika - recenzja Oliwki z VI a

Pragniecie przygód, spraw detektywistycznych, akcji?   
     To mam dla Was idealną książkę. Napisał ją  Zbigniew Nienacki,  a nosi ona tytuł ,,Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców". Po raz pierwszy została ona wydana w 1964 r.  A  oto jej krótkie streszczenie. 
    Zatrudniony w Ministerstwie Kultury i Sztuki pan Tomasz otrzymuje w spadku tajemniczy wehikuł wuja Stefana Gromiłły z Krakowa. Jest to skrzyżowanie czółna z poczwarą i okazuje się być wielofunkcyjnym pojazdem, w którym tylko karoseria, a właściwie górna obudowa wozu zrobiona „domowym sposobem” - szpeci nieco pojazd, natomiast jego posiadacza naraża na ironiczne zaczepki.

piątek, 7 kwietnia 2017

Zaczarowana dorożka - recenzja Oliwki z VI a


       Lubicie fantastykę? A może przygody? Jeżeli nic z tych rzeczy to może Harrego? Jeśli tak to mam dla Was super książkę autorstwa Brandona Mulla  pt. „ Baśniobór ”. Jest to książka przygodowo fantastyczna, która jest  jeszcze nowa  i w naszej dziupli jak i w Polsce.  A oto krótki opis tej książki - rodzeństwo Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję – jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Przez wieki Baśniobór był schronieniem czarodziejskich istot, żyjących według pradawnych reguł. Do dziś zamieszkują go w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci wcale nie zamierzają słuchać dziadka, który zakazuje zbliżać się im do lasu. Nie wiedzą, że łamiąc zakaz uwolnią siły zła, którym będzie trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała uczynić to, czego zawsze obawiała się najbardziej...
     Książkę można znaleźć w szkolnej bibliotece nad serią o Harrym Poterze. Dostępne są wszystkie części - pytajcie o Baśniobór.

GORĄCO POLECAM !!!!!!!!!!

środa, 5 kwietnia 2017

Po raz 50 obchodziliśmy 2 kwietnia br. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten został ustanowiony nieprzypadkowo. 2 kwietnia 1805 roku urodził się znany wszystkim baśniopisarz - Hans Chrystian Andersen.
Jego baśnie raz przeczytane w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez cale dorosłe życie.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to wspaniała okazja, aby pokazać najmłodszemu pokoleniu, czym jest magia ukryta w stronicach książek. Ma im pomóc w zainteresowaniu się słowem pisanym, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym. 

Z tej okazji wiele bibliotek, domów kultury i teatrów przygotowuje imprezy promujące literaturę dla najmłodszych. 

wtorek, 28 lutego 2017

Książka, do której się wraca

   Są książki, które nas nudzą i odstawiamy je na bok lub całkiem odrzucamy, ale są i takie, których po przeczytaniu mamy niedosyt i bywa, że czytamy ponownie, bądź wracamy po jakimś czasie. Do książek drugiego typu należy powieść pt. Sposób na Alcybiadesa Edmunda Niziurskiego, do której chętnie wracam i tym chętniej omawiam z uczniami. 
  Perypetie szkolnego życia czwórki przyjaciół wzbudzają zainteresowanie. Język, którym posługuje się narrator Ciamciara, pozwala na tworzenie obrazów konkretnych i jasnych, a świat przedstawiony malowniczo rysuje się przed oczami wyobraźni. Bo przecież tak wiele zależy od narratora, od sposobu w jaki buduje napięcie w powieści i jak pozwala je rozładować.

czwartek, 23 lutego 2017

Tajemnicze książki

    Dziś opisuję serię szwedzkich bestsellerów  autorstwa Martina Widmark  Heleny Willis pod tytułem  ,,Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. 
                                     
      Akcja książki rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie  Lasse i Maja chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książkę pt. „Tajemnica biblioteki” wypożyczyłam w szkolnej „Dziupli czytaczy”. Opowiada ona o zaginięciu trzech cennych książek z biblioteki w Valleby zatytułowanych ,,Wszystkie motyle świata”, „Ptaki śpiewające’’, „Kwiaty łąk i pól”. W nie do końca wyjaśnionych okolicznościach odnalazły się w kościelnej wieży.  Dzięki pomysłowości  detektywów odnaleziono również sprawcę. A kto nim był dowiecie się sami w trakcie czytania.
                          
       Książka dla leniuszków ( i nie tylko ), bardzo wciągająca i ciekawa.  Bardzo dużo części z tej serii dostępnych jest w naszej  szkolnej bibliotece.

Gorąco polecam!

wtorek, 21 lutego 2017

XVIII Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Na co dzień – często nie zdając sobie z tego sprawy – popełniamy podczas mówienia różnorodne błędy językowe. Oto niektóre z nich:
MówimyPowinniśmy mówić
garkigarnki
włanczaćwłączać
tą książkętę książkę
proszę paniproszę panią
coś tam piszecoś tam jest napisane
w każdym bądź raziew każdym razie
poszłem, weszłemposzedłem, wszedłem

wtorek, 10 stycznia 2017

Uwaga!!! Zmiana !!!

Do końca I okresu Dziupla czytaczy będzie czynna w godzinach:

poniedziałek - 11.30 do 12.30
wtorek          - 11.30 do 14.15
środa             - 11.30 do 16.00
czwartek       - 11.30 do 14.15
piątek            - 11.30 do 11.45

Zmiany związane są z inwentaryzacją zasobów bibliotecznych.